Blechy

Blechy psí

Blechy psí na člověka jdou a umí pořádně pokousat nejen zvířecího miláčka.

S blechami (lat.Ctenocephalidosis) se u svého miláčka setkal snad každý chovatel. Není to nic neobvyklého a ani nic co by nás mělo nějak výrazně pohoršovat. Údajně až 70% svědivých kožních problému je způsobeno blechami. Blecha se řadí mezi hmyz živící se výhradně krví. Typickým místem lokalizace kožních změn je zejména kořen ocasu, vnitřní strany stehen, břicho. U koček je nejčastěji nalezneme v oblasti krku. Úporným škrábáním dochází k lámání, vypadávání srsti a až k zánětu kůže. Teoreticky stačí i jedno bleší kousnutí, aby u vnímavého jedince vyvolalo silnou svědivost.

Jak blechu u zvířat najdeme?

Při probírání kožichu "proti srsti" narazíme na živé, velmi rychle se v srsti pohybující blechy, nebo v chlupech hledáme bleší trus, tedy výše popisovaná "maková zrna". Odlišujme stav běžného napadení blechami a stav rozvinutého kožního onemocnění. Druhá možnost jednoznačně patří do kompetence veterinární ordinace. Majitel samostatně doma nikdy takto nemocné zvíře úspěšně nevyléčí. Pokud se už dlouhodobě snažíte boj s blechami vyhrát, navštivte raději svého veterináře a ten Vám zajisté s touto svízelí pomůže.

Pokud k napadení blechami dojde, musíme důkladně ošetřit i kotce, pelíšky a pokoje, kde zvířata žijí. Bleší vajíčka nejsou lepivá, takže volně vypadávají ze srsti a kontaminují okolní prostředí. Nejúčinnější je pravidelné vysávání všech pokojů, případně čistění insekticidy. Se zablešením souvisí také další parazitární problém. Dospělá blecha bývá (ne vždy) mezihostitelem vývojového stadia tasemnice psí (lat.Dipilidium caninum) .Pozře-li pes takto nakaženou blechu, později se v jeho zažívacím traku vyvine dospělá tasemnice, která zvíře dále zdravotně trápí. Při infestaci psa blechami by měl majitel vždy s veterinárním lékařem konzultovat vhodnost a možnosti odčervení.

Blecha může poštípat i člověka. Na kůži se objeví typický svědivý či pálivý zarudlý pupenec, který však za několik hodin samovolně mizí. Citlivější lidé mohou na bleší poštípání zareagovat bouřlivější alergickou reakcí kůže.

Pečlivý chovatel by nikdy neměl nenechat problém dojít tak daleko. Základem je tedy prevence napadení. Existuje několik desítek přípravků, které jsou k dostání u veterinárních lékařů: spreje, spot ony,obojky, tablety…. Vždy záleží na konkretním pacientovi, jaký přípravek mu bude nejlépe vyhovovat. Proto se nebojte svého veterináře zeptat!