ČOKOLÁDA
Čokoláda nebo kakaový prášek obsahuje v různých koncentracích teobromin, který může psům i kočkám způsobit vážné zdravotní komplikace, otravu a dokonce i smrt. U běžné mléčné čokolády se příznaky otravy psa nebo kočky teobrominem začínají projevovat již od 10g na 1kg váhy psa nebo kočky, u kvalitní hořké čokolády může nastat smrt zvířete již při 10 g čokolády na 2-3 kg hmotnosti zvířete. Klinické příznaky jsou neklid, nespavost, zvracení, zvýšené a časté močení, zvýšená srdeční frekvence, až arytmie, křeče.
Kakaová moučka: 10-30mg/g
Neslazená kvalitní čokoláda: 10-15mg/g
Mléčná čokoláda: cca 1,5 mg/g.
První pomoc: ihned vyvolat zvracení, podat černé uhlí v dávce až ½ tabl. na 1 kg hmotnosti zvířete a neprodleně vyhledat veterinárního lékaře.
HROZNY A ROZINKY
Pro lidi běžná součást potravy, pro psa a kočku vysoce toxické. Otrava závisí na citlivosti daného jedince a na jeho genetické výbavě. Dochází k selhávání funkce ledvin a velmi častému úhynu. Klinické příznaky jsou zvýšené pití, slabé nebo vymizelé močení, zvracení, průjem.
První pomoc: vyvolat zvracení do 1 hodiny po pozření a podat černé uhlí. Vyhledat veterinárního lékaře.
POKOJOVÉ ROSTLINY
Velké množství květin pěstovaných v domácnosti obsahuje nějaký druh toxinů. Mezi nejčastější toxické květiny patří Anturie - Toulitka, Brambořík perský, Dieffenbachie mramornatka, Filodendron, Monstera, Šplhovník či Toulcovka. Tyto rostliny způsobují podráždění sliznic dutiny ústní a horních cest dýchacích. Dojde k otoku, které mohou být až příčinou udušení zvířete.
První pomoc: pokud k intoxikaci dojde, jako první pomoc je vhodné podat několik tablet aktivního uhlí (rozdrcených a rozmíchaných do vody nebo např. jogurtu). Dále dát zvířeti dostatečně napít a zbytečně jej nezatěžovat pohybem. Pokud obsahové látky rostliny vyvolají po požití bolestivé otoky v dutině ústní, je možno dát zvířeti lízat led. A samozřejmě vyhledat veterinárního lékaře.
Jako u všech otrav je nejdůležitější prevence, která spočívá v několika bodech
- Při koupi každé pokojové rostliny se informovat o její jedovatosti (a protože personál někdy nemá dostatečné znalosti, je lépe si před nákupem zjistit jméno rostliny a její toxicitu si ověřit v literatuře nebo na internetu).
- V domácnosti, kde je chováno zvíře se v nejlepším případě vyvarovat pěstování jedovatých rostlin (hlavně pokud máte kočky, které vyskočí jakkoliv vysoko).
- U ostatních druhů zvířat nestavět pokojové rostliny na místa, kam na ně zvíře dosáhne.
- Kočkám vždy pěstujte dostatečné množství obyčejné trávy, naklíčené pšenice či šáchoru, snížíte tím pravděpodobnost okusování jiných druhů rostlin.
LÉKY
V domácnostech se vyskytuje spousta druhu léčiv, které může zvíře pozřít samo náhodou nebo může být zvířeti podáno dané léčivo úmyslně majitelem. Mezi nejčastější intoxikace patří např. paracetamol a ibuprofen.
Paracetamol
Je běžné analgetikum a antipyretikum používané v humánní medicíně, ale kočky jsou k této látce citlivější než psi, otrava u nich může skončit úmrtím zvířete. Nejtoxičtější je metabolit, který vzniká v játrech – toxicky působí na jaterní buňky a kočky jsou citlivější díky velmi nízké aktivitě glukuronyltransferázy (enzym jater.) Toxická dávka pro kočky 10-60 mg/kg, pro psy 0,1-0,9 g/kg. Mezi klinické příznaky patří cyanóza (namodralé zbarvení kůže a sliznic), zrychlená srdeční frekvence a dech, zvracení, svědění, snížená teplota, otok spodní čelisti, tlapek a polštářků u koček, otok v oblasti očí u psů, močení krve, žloutenka (nažloutlé zbarvení sliznic).
Ibuprofen u psů velice často způsobuje tvorbu vředů na žaludeční sliznici až jeho krvácení!
První pomoc: vyvolat ihned zvracení a podat tablety černého uhlí, poté vyhledat veterinárního lékaře.
Základ je opět prevence
- Podávat zvířeti léky určené pouze pro daný živočišný druh!
- Dodržovat bezpodmínečně dávkování uvedené na obalu nebo doporučené veterinárním lékařem.
- Uchovávat všechny léky mimo dosah zvířete, uchovávat je v suchu – ne v koupelně (riziko zvlhnutí a rozkladu léčiva, třeba i na toxické produkty).